Szybka Kawa #4 Rick Warren – Życie świadome celu

case studies — kopia (2)

 

Zamiast wpisu na niedziele postanowiłem rozwinąć temat wczorajszej książki. Dostrzegłem pewne dziwne cuda w branży tak ostatnio gorącej od nienawiści jaką jest Rozwój Osobisty. Dlaczego? A już tłumacze…

 

Przed nagraniem tego odcinaka przeczytałem około 15 książek. Czyli jak wiecie nagrywam odcinki co miesiąc każdego 10 dnia miesiąca jest na moim Youtube nowy odcinek Szybkiej Kawy. Programu który stworzyłem na prośbę moich czytelników. Bardzo prosili bym gdzieś wrzucał książki które polecam. Na początku pomyślałem żeby wrzucać zdjęcia na Fanpaga albo na mojego Instagrama. Jednak po chwili analityki i tego co najsłabiej mi idzie doszedłem do wniosku iż to nie ma sensu.

Prosta sprawa. Nie wiem czy wiesz ALE 63% ludzi w POLSCE W 2015 ROKU NIE PRZECZYTAŁO ANI JEDNEJ KSIĄŻKI 😀 ANI JEDNEJ !!! Dobrze czytasz. Wiem, że czytają mnie osoby które zaniżają i zawyżają tą średnią. Czujesz to? W naszym kraju średnio 40% ludzi czyta PRZYNAJMNIEJ 1 książkę NA ROK. NA ROK! Nie wiem Czy Ty to rozumiesz. Ale nie miałem po co ja mam wrzucać zdjęcia książek na moje profile jak przecież nikt tego nigdy nie przeczyta. 😀 Na co ja mam się starać, myśleć, kombinować którą to książę polecić no bo przecież musze wybrać 1 książę którą ktoś przeczyta przez cały rok. Normalnie jaja. Cyrk na kółkach. Ale jak to się mówi nie idę na ilość ale na jakość. Skoro ja jestem w stanie przeczytać nawet 20 książek MIESIĘCZNIE to znaczy, że daj Boże też się trafi taki przypadek. Więc postanowiłem olać te demotywujące statystyki i nagrywać 120% normy naszego prawdziwego rodaka.

 

Pomyślałem:

– Zacznę nagrywać 120% normy tego kraju. Czyli założę, że są jakieś ludziska które potrafią przeczytać 1 książkę nie w rok a w miesiąc.

I tak też zrobiłem. Wpadłem na pomysł stworzenia cyklu programu Szybka Kawa. W którym raz w miesiącu. 10 dnia miesiąca o godzinie 10:00 wrzucam nowy film z książką którą polecam przeczytać lub w danym miesiącu znacząco wyróżniła się z pośród innych. Dostawałem całkiem sporo wiadomości, emaili by polecać mnóstwo książek. Ale z doświadczenia wiedziałem, że Ci co tak bardzo krzyczą przeczytają najmniej. Nie pomyliłem się. Większość tych co pytała nie kupiła ani jednej książki co też pomogło mi zrozumieć że faktycznie mało czytamy i to nie jest aż takie dziwne.

 

A teraz moje wnioski ostatnio nagrałem FILM w którym poruszyłem ten temat. Wyobraź sobie, że większość pisarzy pisze 1-4 książek w swoim życiu. Oczywiście są takie turbo kozaki które napisały po 600 książek. Serio sprawdzałem w różnych źródłach. Nie wiem jak oni to robią. Nie pytaj 😀 A do tego w tych 1-4 książkach które Ty przeczytasz w kilka dni jest CAŁE ŻYCIE danego człowieka. Ok w każdym razie załóżmy taki scenariusz.

 

„Jest sobie jakiś milioner. Urodził się w biednej rodzinie. Nie miał nic na start. Po 30 latach pracy został milionerem ma wielki kapitał i wiele różnych firm. Nie jeździł na żadne szkolenia nauczył się wszystkiego samodzielnie. Taki samouk który chciał spełnić swoje marzenie bycia milionerem i spełniania swoich zachcianek. Zrobił to w 30 lat. 2 razy w życiu stracił wszystko, raz stracił cały majątek przez decyzje która mogła doprowadzić do śmierci 40 000 mieszkańców pewnego miasta. Współpracuje z prezydentami, piosenkarzami i artystami. Widywany jest na salonach najdroższych hoteli świata i to całkowicie za darmo. Po prostu ludzie chcą by był na ich imprezach bo przyciąga media i ludzi. Zwiększając zarobki tych miejsc.”

 

A teraz drugi przykład.

 

„Jest sobie zwykła dziewczynka. Żyje w domu dziecka. Nie ma pojęcia jak nazywają się jej rodzice. I nigdy ich nie widziała. Życie jej nie rozpieszczało. Jednak miała od najmłodszych lat marzenie by być piosenkarką. By swoim głosem zarabiać na życie. Miała też pomysł by zarobić tak dużo by założyć własną szkołę dla dzieci z domów dziecka które mają jakieś pasje i rozwijać w niej każdą pasje. I mija 25 lat. Ta kobieta przyciąga na swoje koncerty po 30 tysięcy ludzi. Zarabia ogromne pieniądze i w przyszłym roku zostanie ukończona budowa jej pierwszej szkoły na świecie dla dzieci z całego świat z prze różnych domów dziecka. Na 3 miesięczne kursy może przyjechać każde dziecko z całego świata.”

 

I teraz najciekawsze. Powiedz tak szczerze czy chociaż jedna z tych 2 historii jest dla Ciebie ciekawa? Chodź troszkę?

Myśle że na pewno chciałbym iść na wykład takiej osoby. Powiedzmy szczerze. Wyobraź sobie jakąś znaną gwiazdę, osobę lub dziecko. Które osiągnęło jakiś sukces całkowicie od zera. Jak myślisz ile takie spotkanie z tak wielką postacią by kosztowało? A jak myślisz ile by kosztowało by milioner nauczył Cie jak z 100 tyś zł zarobić 100 milionów w 15 lat? Ile to może kosztować 10%, 20% tej kwoty? Czyli co 10 milionów za taką naukę to dobra cena? Myślisz że uczciwe jest dać takiej osobie 10 milionów jak ona nauczy Cie zarobić 100 milionów? Osobiście myśle że to uczciwa cena. I teraz gwóźdź programu!

A gdyby ten ktoś napisał książkę i zawarł w niej całą mądrość jaką przyswoił przez całe życie by osiągnąć te rzeczy? By spełnić te cele? I gdyby ta książka była przez nią pisana po tym gdy osiągnęła to wszystko. Czyli przebyła całą drogę od zera do spełnienia marzenia. I zaproponowała by śmieszną kwotę 49 złotych. Czujesz to?

Ten ktoś całkowicie od zera zrobił coś co Ty chcesz osiągnąć i to wszystko zebrał w książkę która ma 200-300 stron. Można powiedzieć, że streścił dla Ciebie całe swoje życie. I daje Ci to za cene obiadu we dwoje? Rozumiesz? To właśnie mają w sobie książki. To nie są pierdoły oczywiście są też takie. Ale są też książki które są skarbnicą wiedzy. Pomijam fakt że autor z tej książki ma śmieszne 4 złote bo taka prawda. Niestety reszte zabiera wydawnictwo, marketing, druk itp. Wiadomo biznes nie ma nic za darmo. Ale sam fakt, że za 5 dych masz 30 lat czyjegoś życia. Jego błędy i jego dobre decyzje. Jego straty i wygrane. Jego pomysłowość i EFEKT jaki dana realizacja przyniosła.
Zastanawiasz się czy iść na studia? No to poszukaj książki kogoś kto poszedł i kogoś kto nie był na studiach. Popatrz masz 1 życie. Jeden scenariusz a tak na prawdę możesz przeżyć wiele scenariuszy korzystając z czyjeś biografii. Może to Ci pomoże. Może odpowie na pytania.
Albo chcesz otworzyć firmę w danej branży to znajdź książkę kogoś kto już to robi. Chcesz mieć biznes czytaj tych co już mają. Chcesz mieć super małżeństwo lub partnera czytaj tych co już to mają. Albo tych co próbują to osiągać.

I ostatni temat na dziś. Jeśli statystyczny Polak czyta 1 książkę na ROK a Ty przeczytasz 15 książek w MIESIĄCU lub nawet zaniżając średnią 10 miesięcznie. To w 1 rok przeczytasz 120 książek. Co daje że ten zwyczajny Polak w Twoim przypadku jest z każdym rokiem o 120 lat życia do tyłu. Rozumiesz? Przeczytasz w rok tyle co on przez 120 lat nie przeczyta. I jak to wpływa na nasze życie?

Kosmicznie! Bo to pozwala wyprzedzić Ci konkurencje o lata, a nawet setki lat. Możesz podejmować decyzje w oparciu o historie wielu osób które były w podobnym problemie jaki masz teraz. I to za cene 4 paczek papierosów. Oczywiście nie namawiam Cie do czytania. Ale wiem po sobie jak sam mega ale to MEGA nie lubiłem czytać. Po prostu gotowało mnie w szkole. Może dlatego przeczytałem przez całą podstawówkę, gimnazjum i liceum jedną książkę w całości. „Pinokio”.
Na szczęście robiłem to na siłe bo zrozumiałem to co napisałem Ci w tym tekście. Czytam nie tyle dla siebie co czytam w trosce o siebie. By mieć lepsze życie, by mieć większą wiedze na dany temat, by lepiej podejmować decyzje. Bo jak czytasz to podejmujesz decyzje nie o to jak tam Ci się wydaje ale jak taki, taki i taki autor zrobił w danej sprawie. Jedno jest pewne Ci co czytają mają większe efekty od tych co czytają mniej.

Po przeczytaniu tego wpisu możesz dalej nie czytać albo chodć próbować więcej czytać. Polecam gorąco ten wpis nawet mi uświadomił, że przez swoje życie przeczytam około 5000 książek. Mogę mieć taki ogrom wiedzy że jak napisze w wieku 80 lat książke z podsumowaniem wiedzy z życia to daje kolejny cud światu. Bo te 5000 książek będę wdrażał w życie i ktoś może nie popełnić moich błędów. Spróbuj sobie tylko wyobrazić. Twoje dziecko ma 15 lat a Ty dajesz mu książke jak mieć cudowne, szczęśliwe i dostatnie życie. Bo dziadek napisał taką książkę na koniec swojego życia. Już nie musisz poświęcić swojego życia by to dojść do tych samych wniosków. Możesz od razu sprawiać by twoje życie było lepsze. Ciekawe ile Ty czytasz miesięcznie i rocznie 😀 Mam nadzieje, że są tu osoby które chodź 2 książki w rok przeczytają 😉

Pozdrawiam
Jakub Żak


Jakub jest trenerem, przedsiębiorcą i motywatorem. Zawodowo zajmuje się pomaganiem ludziom w osiąganiu celów, których w ogóle nie brali na poważnie przed poznaniem go. Każdego dnia odbiera podziękowania od osób, które udało mu się wesprzeć w drodze do celu.

Newsletter

Zostaw swój mail i dołącz do osób, które codziennie otrzymują ode mnie porcję motywacji!

 Twoje dane sa bezpieczne

Poradnik jak wyznaczać cele – Jak zacząć Nowy Rok?

Czytaj więcej

Zabezpieczony: [PREZENT] 3 Techniki- Natychmiastowy zastrzyk energii!

Czytaj więcej

Czas na emeryturę!

Czytaj więcej